Je tovar z Číny nekvalitný?
V dnešnej dobe sa veľmi často stretávame s pojmami čínsky tovar, čínske náhradné diely, čínska kvalita …atď. Prívlastok čínsky/a/e sa už v bežnej komunikácii zakorenilo ako synonymum k pojmom lacný , či dokonca nekvalitný. Tento trend ma určite svoje odôvodnenie, napriek tomu je Čína nepopierateľnou svetovou veľmocou a to nie len v oblasti priemyslu. Otázka teda je či má čo ponúknuť a či to stojí zato.
V Číne je bohato rozbehnutý priemysel takmer v každej oblasti. Je len veľmi málo druhov sortimentu na ktorý by ste v Číne nenašli dodávateľa. S pravidla to vyzerá tak, že na požadovaný tovar nájdete desiatky až stovky dodávateľov. Na preslávenom portáli alibaba.com mate možnosť osloviť veľké množstvo výrobcov. Od garážových firiem, priekupníkov cez stredne veľké firmy až po svetových producentov. No nebudme idealisti, na tomto trhu nájdeme aj veľké množstvo firiem , ktoré nemajú v úmysle korektne obchodovať a ste pre nich zaujímavý len pokiaľ nezašlete platbu.
Preto je nevyhnutné vedieť ako a s kým obchodovať. Na úvodnu otázku „je tovar z Číny nekvalitný“ môžeme odpovedať: áno je, ak si taký objednáte.
Uvediem príklad (ceny sú vymyslené). Na čínskom trhu dopytujem kovový nábytok. Našiel som overeného dodávateľa, dohodli sme sa na modeli, výbave aj farebnom prevedení. Tento výrobca mi tú istú skriňu bude vedieť ponúknuť za 100eur aj za 50eur. Budú vyzerať rovnako, dokonca aj fungovať. Ta drahšia skriňa bude vyrobená z 8mm plechu a ta lacnejšia z 5mm plechu. Toto je len jednoduchá ukážka na ilustráciu, tento princíp sa však dá uplatniť aj na zložitejšie výrobky či procesy. Preto pre našich zákazníkov jednáme cenu, nie kvalitu a zabezpečujeme kontrolu tovaru pred expedíciou.